Det är dags att ge Ronny och Ragges klassiska Fårrd den omtanke den förtjänar. I det här avsnittet av Längre leve din bil arbetar Erik Ekstrand med fordonsteknikern Felix som tillsammans ger bilen en välbehövlig bromsservice inför Ronny och Ragges turné i sommar. Motorn spinner fortfarande som ett lejon, men bilen kräver ändå både fix och finess för att bli redo för vägarna.

Bromsservice på klassiskt bruksskick

När det är dags att ge sig ut på turné måste Fårrdens bromsar vara i toppskick. I videon går Erik och Felix igenom hela bromssystemet, från bromscylindern och huvudbromscylindern till påfyllning av bromsvätska och luftning av bromsarna. Bilen må vara i bruksskick med leopardmönster och lösare detaljer, men med rätt service kan den ändå leverera. Som alltid när Erik är med blir det en blandning av underhållning, praktiska tips och Eriks kreativa lösningar samtidigt som Felix säkerställer att servicen utförs korrekt. Dessutom bjuder Erik och Felix på sina bästa , och kanske mest tveksamma, tips för hur du håller dig vaken under långa bilresor.

I videon får du se:

  • Bromsservice med kontroll av bromscylinder och huvudbromscylinder
  • Påfyllning av bromsvätska och luftning av bromsar
  • Tips för att hålla dig pigg när du kör bil
  • Kreativt bondemek alá Erik Ekstrand
  • Tävling med chans att vinna biljetter till Ronny och Ragges turné i sommar

Se hela videon och ha chansen att vinna biljetter till Ronny och Ragges turné. Kom ihåg att gilla, kommentera och prenumerera för fler mektips, bilunderhåll och roliga avsnitt av Längre leve din bil!

Erik Ekstrand lagar bromsarna på Ronny och Ragges Fårrd